Dátum publikácie 02. 10. 2024 Zdieľať článok

Rýchly prehľad poistenia pre živnostníkov

Author Seyfor Slovensko, a.s. 2 minúty čítania 0
Náhledový obrázek
Vytopená dielňa alebo chyba pri inštalácii, ktorou spôsobíte svojmu zákazníkovi ujmu na zdraví. V podnikaní niekedy stačí drobnosť a musíte zaplatiť tisíce eur. Vytipujte všetky kľúčové riziká a tie poistite. Čítajte, kedy sa hodí poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania SZČO, pred čím môžete ochrániť pracovnú budovu či dielňu a prečo si poistiť zásoby alebo stroje na výrobu.

Článok je pre menších živnostníkov, ktorí sa potrebujú zorientovať v poistení pri podnikaní. O povinnom zdravotnom poistení SZČO a sociálnom poistení SZČO sme už písali skôr. Do pozornosti dávame aj článok, ktorý sa zaoberá okrem iného aj tým, prečo je dobré si platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti SZČO a nemocenské poistenie SZČO.

Poistenie je prevencia, ktorá ochráni vás aj zákazníkov

Dôvodov na poistenie pri podnikaní je celý rad, vždy však poistenie vyberajte na mieru svojej živnosti. Pokryť sa oplatia riziká, ktoré môžu podnikanie znemožniť alebo vás ohroziť v osobnom živote, napríklad zadĺžením alebo odobratím rodinného majetku.

Pri výbere zvážte hlavne:

  • Činnosť podnikania a hlavné riziká: preberte ich aj s pracovníkom poisťovne.
  • Reputáciu poisťovne: rieši úhrady poistenia aj komunikáciu s ďalšími subjektmi. Jej zástupcovia by vám mali vždy poskytnúť perfektný servis. Overte si recenzie a dajte na skúsenosti iných podnikateľov.

Poistenie, ktoré živnostníci kupujú najčastejšie

Ide o poistenie:

  • zodpovednosti za škodu,
  • nehnuteľností (budov),
  • hnuteľných vecí (zásob, strojov, elektroniky a ďalšieho vybavenia),
  • prerušenia prevádzky.

Platba poistenia je dobrovoľná, pokiaľ ju nemáte zo zákona povinnú. Ako napríklad poistenie zodpovednosti za škodu u súdnych znalcov, lekárov či stavebných inžinierov, ktorí majú vysokú mieru zodpovednosti.

Poistenie zodpovednosti za škodu

Poistenie zodpovednosti za škodu SZČO zmierni následky omylu alebo chyby, ktorých sa dopustíte pri podnikaní. Pokryje za vás škody a ochráni aj poškodeného.

Najčastejšie sa vzťahuje na:

  • škody na zdraví či usmrtenie,
  • škody na hmotných veciach alebo objektoch,
  • škody spôsobené chybným výrobkom,
  • finančné škody,
  • škody z výkonu vlastníckych alebo nájomných vzťahov,
  • náklady na právne zastúpenie.

Poistenie budov

Dielňa, sklad alebo napríklad kancelária. Poistite budovu, ktorá je pre podnikanie kľúčová a ktorú keby ste stratili, tak prídete o príjmy či majetok. Budovy sa najčastejšie poisťujú pred živelným nebezpečenstvom (ako je napríklad požiar, výbuch, záplava, víchrica), vandalizmom i terorizmom.

Poistenie hnuteľných vecí

Pod hnuteľné veci spadajú zásoby, veci prevzaté a užívané, ale aj cennosti či stavebné súčasti. Najčastejšie ich poistíte pred živelnou škodou, vandalizmom alebo krádežou.

  • Poistenie zásob. Ide o materiál, ktorý na podnikanie využívate, tovar alebo vlastné výrobky. Poistiť sa ich oplatí, pokiaľ pri týchto veciach ľahko dôjde k ujme, napríklad pri preprave.
  • Poistenie strojov, elektroniky a ďalšieho vybavenia. Škody spôsobené požiarom, záplavou, víchricou i zlodejmi poistíte aj na strojoch a elektronike, ktoré využívate. Poistiť môžete aj technickú poruchu, pri ktorej vám poisťovňa zaručí náhradu výdavkov.

Poistenie prerušenia prevádzky

Poistenie prerušenia prevádzky pokryje finančné straty, ktoré živnostníkovi spôsobia živelná pohroma, odcudzenie alebo vandalizmus. Poistite si ušlý zisk, pravidelné náklady či nečakané straty.

Uzavretie prevádzky kvôli vládnym nariadeniam do tohto typu poistenia nespadá. Môžete však využiť produkt niektorých poisťovní, ktorý poisťuje prerušenie či obmedzenie podnikania zásahom orgánu verejnej moci.

Súvisiace články

Ako ohodnotiť svoje produkty a služby? 3 metódy stanovenia ceny

25. 09. 2024 3 minúty čítania 0
Prečítať článok

Čo je to marža a ako sa počíta?

19. 09. 2024 3 minúty čítania 0
Prečítať článok