Dátum publikácie 06. 01. 2025 Zdieľať článok

Obchodný a živnostenský register – viete, aké sú medzi nimi rozdiely?

Author Seyfor Slovensko, a.s. 2 minúty čítania 0
Náhledový obrázek
Obchodný a živnostenský register si často podnikatelia zamieňajú ako synonymá, v skutočnosti ale medzi nimi sú zásadné rozdiely. Pozrime sa, aké rozdiely to sú.

Živnostenský register

Do tohto registra sa povinne zapisujú všetci noví živnostníci, resp. zápis je súčasťou celého procesu začatia podnikateľskej činnosti. Toto pravidlo platí pre fyzické aj právnické osoby, z čoho vyplýva, že v živnostenskom registri nájdete všetkých držiteľov živnostenského oprávnenia.

Živnostenský register je prevádzkovaný ministerstvom vnútra v elektronickej podobe a je dostupný komukoľvek. U každého podnikateľa ale uvidíte iba tie údaje, ktoré živnostenský úrad môže zverejniť podľa zákona. Verejnosti tak zostávajú skryté napríklad rodné priezviská, rodné čísla, dátumy a miesta narodenia.

Obchodný register

Často sa možno stretnúť s názorom, že pokiaľ sa podnikateľ zapíše do živnostenského registra, automaticky tým vzniká aj zápis v obchodnom registri. To nie je pravda – oproti živnostenskému majú povinnosť zápisu do obchodného registra len niektoré subjekty.

Kto sa zapisuje do obchodného registra?

  • slovenské obchodné spoločnosti (v. o. s., k. s., s. r. o., j. s. a., a. s.) a družstvá,
  • právnické osoby založené podľa práva EÚ (európske zoskupenie hospodárskych záujmov, európske družstvo, európska spoločnosť),
  • právnické osoby zriadené zákonom alebo na základe zákona, ak osobitný zákon ustanovuje, že sa zapisujú do obchodného registra,
  • štátne podniky,
  • organizačné zložky podnikov slovenských právnických osôb,
  • podniky zahraničných právnických osôb a organizačné zložky podnikov zahraničných právnických osôb.

V obchodnom registri (známom aj ako register firiem) taktiež pri každom zápise nájdete množstvo rôznych údajov daného podnikateľa – právnickej osoby.

SZČO a zápis v obchodnom registri

Z vyššie uvedeného vyplýva, že fyzické osoby – podnikatelia žijúce v SR sa do obchodného registra nezapisujú, a to ani povinne (zo zákona), ani dobrovoľne (na základe vlastnej žiadosti). To isté platí aj pre podniky zahraničných fyzických osôb a organizačné zložky podnikov zahraničných fyzických osôb.

Uvedené zmeny v zapisovaní fyzických osôb do obchodného registra nastali s účinnosťou od 1. októbra 2020, kedy došlo k novele Obchodného zákonníka. Od tohto dátumu už žiadna fyzická osoba nemôže byť zapísaná do obchodného registra. Všetky fyzické osoby, ktoré boli v obchodnom registri doposiaľ zapísané, registrový súd v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky z neho vymazali.

Súvisiace články

Nenechajte sa okradnúť podvodníkmi: ako bezpečne fakturovať

08. 01. 2025 4 minúty čítania 0
Prečítať článok

Podnikanie bez živnosti v 2024: čo musíte vedieť a na čo si dať pozor

17. 12. 2024 10 minút čítania 1
Prečítať článok