Dátum publikácie 20. 02. 2025 Zdieľať článok

Kedy sa oplatia paušálne výdavky pre SZČO a kedy skutočné výdavky

Author Seyfor Slovensko, a.s. 3 minúty čítania 0
Náhledový obrázek
Ako SZČO si pri uplatňovaní výdavkov v daňovom priznaní môžete zvoliť medzi odpočtom na základe paušálnych výdavkov alebo podľa skutočných výdavkov. Pozrieme sa, ako sa od seba líšia a aký variant sa vám viac oplatí.

Ak s podnikaním ešte len začínate alebo už podnikáte dlhšie, vyhodnoťte svoje príjmy a výdavky. Všeobecne platí, že pokiaľ máte ešte vyššie výdavky, než by vám po výpočte percentom z príjmov vyšli, oplatia sa vám výdavky podľa skutočných výdavkov.

Paušálne výdavky SZČO

Pri tomto type výdavkov odpadá väčšina administratívy. Vychádza sa z predpokladu, že určitú časť príjmov musí podnikateľ na dosiahnutie a udržanie zisku najskôr investovať. Má teda rôzne vysoké náklady.

Daňová poradkyňa Lucie Kořínková vysvetľuje paušálne výdavky nasledovne: „Ak uplatňujete výdavky v paušálnej výške, nepreukazujete svoje skutočné výdavky podľa zaplatených dokladov, ale vypočítate ich percentom zo svojich príjmov. Takže nemusíte archivovať štósy zaplatených účteniek, ale vediete iba evidenciu príjmov, zásob a pohľadávok.”

Paušálne výdavky sú bez ohľadu na odbor podnikania rovnako vysoké a udávajú sa v percentách: 60 % z úhrnu príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. V daňovom priznaní si k takto vypočítaným daňovým výdavkom môžete navyše pripočítať aj zaplatené zdravotné poistenie a sociálne poistenie SZČO. Paušálne výdavky je možné uplatniť v rovnakej percentuálnej výške aj na príjmy za udelenie súhlasu na použitie diela a súhlasu na použitie umeleckého výkonu.

Paušálne výdavky sú jednoduchým a pre mnohé SZČO najvýhodnejším spôsobom, ako v daňovom priznaní výdavky uplatniť. Odpadá vám totiž povinnosť počítať reálne výdavky. Podmienkou pre uplatnenie paušálnych výdavkov však je to, že nie ste platiteľom DPH alebo ste platiteľom DPH len časť kalendárneho roka.

Hranice, do ktorých môžete paušál uplatňovať, sú pre rok 2024 nasledujúce:

  • 20 000 eur pre 60 % paušál z úhrnu príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti a
  • 20 000 eur pre 60 % paušál z úhrnu príjmov za udelenie súhlasu na použitie diela a súhlasu na použitie umeleckého výkonu.

Štandardná daňová evidencia skutočných výdavkov alebo účtovníctvo

Pokiaľ chcete evidovať daňové výdavky podľa skutočných výdavkov, nevyhnete sa vedeniu daňovej evidencie. V nej si budete uchovávať doklady k:

  • príjmom a výdavkom,
  • hmotnému, nehmotnému, finančnému majetku a zásobám,
  • pohľadávkam a záväzkom.

S evidenciou príjmov a výdavkov vám pomôže iDoklad.

Alternatívou daňovej evidencie pre uplatňovanie skutočných výdavkov je účtovníctvo – jednoduché účtovníctvo založené na príjmoch a výdavkoch alebo podvojné účtovníctvo založené na výnosoch a nákladoch.

Daňovo uznateľné sú tie výdavky, ktoré ste vynaložili na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov. V daňovej evidencii a v jednoduchom účtovníctve ich uplatníte za rovnaký rok, kedy ste ich zaplatili. Toto pravidlo platí aj pre zálohy. V podvojnom účtovníctve je to inak. Tam daňový výdavok vzniká v momente vzniku nákladu, čo nie vždy musí byť v tom istom roku, v ktorom nastal súvisiaci výdavok.

Niektoré výdavky majú ale čiastočné obmedzenie, čiže je možné ich zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v zákone o dani z príjmov. Obmedzenia platia napríklad pre:

  • reklamné predmety,
  • výdavky na stravovanie, alebo
  • výdavky na spotrebované pohonné látky.

Podrobne sa výnimkám venuje hlavne § 19 a § 21 zákona o dani z príjmov.

Súvisiace články

Obrat, čistý obrat a DPH – urobte si poriadok v pojmoch

06. 02. 2025 3 minúty čítania 0
Prečítať článok

Nenechajte sa okradnúť podvodníkmi: ako bezpečne fakturovať

08. 01. 2025 4 minúty čítania 0
Prečítať článok