Vystavuj faktúry
zadarmo

Kto je fyzická osoba: definícia
Fyzická osoba je termín, ktorý označuje jednotlivca – konkrétneho človeka. Fyzická osoba je zodpovedná za svoje činy a môže vlastniť majetok, uzatvárať zmluvy, uplatňovať svoje práva a byť zodpovedná za záväzky.
Fyzická osoba sa identifikuje podľa mena a priezviska a ďalších osobných údajov, napr. dátumu narodenia, bydliska či rodného čísla.
Plne svojprávnou (spôsobilou na právne úkony) sa v Slovenskej republike stáva fyzická osoba od 18 rokov a pred dosiahnutým tohto veku len uzavretím manželstva – to znamená, že za svoje konanie nesie plnú zodpovednosť. Svojprávnosť plnoletej fyzickej osoby môže obmedziť súd napríklad v prípade duševnej poruchy alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov, omamných prostriedkov alebo jedov, kvôli ktorým je schopná robiť len niektoré právne úkony.
Možno si hovoríte, či je živnostník fyzickou alebo právnickou osobou. Patrí medzi fyzické osoby, presnejšie medzi podnikajúce fyzické osoby. Používa sa pre nich aj termín samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO).
Kto je právnická osoba: definícia
Právnická osoba označuje entitu oddelenú od fyzických osôb, ktoré ju zriadili alebo ktoré ju vlastnia alebo spravujú. Právnické osoby zahŕňajú organizácie ako firmy, neziskové organizácie, úrady a ďalšie.
Právnická osoba môže vykonávať množstvo činností rovnako ako fyzické osoby. Napríklad môže vlastniť majetok a uzatvárať zmluvy. Tiež je zodpovedná za svoje záväzky a môže byť trestne zodpovedná.
Výhodou právnickej osoby je právne oddelenie medzi jednotlivcami (napríklad vlastníkmi, konateľmi alebo členmi predstavenstva) a organizáciou. To znamená, že v prípade záväzkov alebo dlhov sú za ne spravidla zodpovedné práve právnické osoby, a nie fyzické osoby, ktoré ich zriadili alebo ich vlastnia či spravujú.
Rozdiel medzi právnickou a fyzickou osobou
Fyzická osoba je človek, právnická osoba je organizácia.
Pokiaľ fyzická osoba podniká, ručí celým svojim majetkom. Pokiaľ jej napríklad nevyjdú zákazky a dostane sa do dlhov, príde aj o svoj byt alebo auto, ktoré používa na osobné účely.
Ak plánujete rizikovejšie podnikanie, zvážte založenie právnickej osoby. Ako sme už spomenuli vyššie, ručenie potom nesie právnická osoba. Pokiaľ teda biznis nevyjde, príde firma o svoj majetok, ale vy ako konateľ neprídete o svoj byt, auto a ďalší súkromný majetok.
Prečítajte si viac o ručení konateľa s. r. o.
Firmy (obchodné spoločnosti) povinne vedú podvojné účtovníctvo. Podnikajúce fyzické osoby túto povinnosť nemajú, samy si vyberú, či využijú:
- uplatňovanie paušálnych výdavkov,
- daňovú evidenciu,
- jednoduché účtovníctvo
- alebo podvojné účtovníctvo.
Ďalší rozdiel je v dani z príjmov. Nepodnikajúce fyzické osoby platia 19 % daň z príjmov zo základu dane nepresahujúceho 176,8-násobok životného minima platného k 1. januáru a 25 % daň z príjmov zo základu dane presahujúceho túto hranicu. Podnikajúce fyzické osoby s ročnými príjmami neprevyšujúcimi 60 000 eur platia 15 % daň z príjmov. Tie podnikajúce fyzické osoby, ktorých ročné príjmy prevýšia 60 000 eur, platia 19 % daň z príjmov zo základu dane nepresahujúceho 176,8-násobok životného minima platného k 1. januáru a 25 % daň z príjmov zo základu dane presahujúceho túto hranicu. Právnické osoby s ročnými príjmami (výnosmi) neprevyšujúcimi 60 000 eur platia 15 % daň z príjmov a ostatné právnické osoby platia 21 % daň z príjmov.
Ďalšie užitočné články pre začínajúcich podnikateľov:
Súvisiace články
Poznáte podmienky podnikania na dôchodku?
Ako založiť vlastný e-shop v 6 krokoch