Vystavuj faktúry
zadarmo
Čo to je DVDP a k čomu slúži
DVDP alebo dátum vzniku daňovej povinnosti alebo deň vzniku daňovej povinnosti je pojem zakotvený v zákone o dani z pridanej hodnoty. DVDP je na všeobecnej úrovni definovaný zákonom o DPH, avšak pre rad transakcií uvádza zákon výnimky pri určovaní tohto dátumu.
Platitelia DPH musia DVDP povinne uvádzať na všetkých vystavených faktúrach.
Platiteľ DPH uskutočňujúci zdaniteľný obchod (firma, ktorá predáva tovar alebo poskytuje službu) má v tento deň povinnosť priznať DPH na výstupe. Tzn., že ako platiteľ DPH musíte z každej vystavenej faktúry odviesť štátu DPH vyčíslenú na faktúre.
Platiteľ DPH, ktorý plnenie prijíma (firma, ktorá si tovar alebo službu kupuje), môže vykonať odpočet dane (nárok) na vstupe, pokiaľ splní podmienky definované zákonom o DPH. Tzn., že z každej prijatej faktúry od platiteľa DPH si môžete nárokovať DPH na faktúre späť a štát má povinnosť vám ju vyplatiť.
K určeniu, či platiteľ DPH bude mať povinnosť daňovému úradu daň odviesť alebo mať nárok na vyplatenie nadmerného odpočtu, nedochádza na dennej báze, ale za zdaňovacie obdobie na základe podaného daňového priznania k DPH.
Daň z pridanej hodnoty sa v podvojnom účtovníctve zachytáva v účtovej skupine 34 – Zúčtovanie daní a dotácií, na účte 343 – Daň z pridanej hodnoty. V jednoduchom účtovníctve na to slúži kniha pohľadávok, kniha záväzkov a pomocná kniha dane z pridanej hodnoty. V daňovej evidencii na evidovanie dane z pridanej hodnoty slúži evidencia o pohľadávkach, evidencia o záväzkoch a podrobné záznamy podľa zákona o dani z pridanej hodnoty. Nasledujúca schéma znázorňuje, ako sa DPH eviduje v podvojnom účtovníctve.
343 – Daň z pridanej hodnoty
MD | D |
DPH na vstupe | DPH na výstupe |
nadmerný odpočet | vlastná daňová povinnosť |
pohľadávka voči daňovému úradu | záväzok voči daňovému úradu |
DPH pri nákupe | DPH pri predaji |
Zjednodušene povedané, ak ako mesačný platiteľ DPH v danom mesiaci viac nakupujete, než predávate, vzniká vám tzv. nadmerný odpočet, teda pohľadávka voči daňovému úradu. Naopak v prípade, keď máte súčet DPH za predaný tovar a služby vyšší ako súčet DPH za nakúpený tovar a služby, vzniká vám tzv. vlastná daňová povinnosť a musíte daňovému úradu odviesť príslušný rozdiel DPH (výstup – vstup).
Ako je to s údajmi na faktúre
Okrem DVDP uveďte na faktúre aj dátum vyhotovenia dokladu. Dátum vzniku daňovej povinnosti na faktúre nemusíte uvádzať vtedy, ak sa zhoduje s dátumom vyhotovenia faktúry. Platitelia DPH majú povinnosť vystaviť faktúru podľa zákona o DPH do 15 dní od uskutočnenia plnenia a v prípade prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby do 15 dní odo dňa prijatia platby alebo do konca mesiaca, v ktorom bola platba prijatá.
Dátum vzniku daňovej povinnosti a dátum vystavenia faktúry je pre odberateľov dôležitý kvôli spätnému nárokovaniu DPH. O peniaze môžu totiž podnikatelia daňový úrad požiadať až vtedy, keď dodávateľovi vznikla daňová povinnosť a zároveň od neho dostanú doklad. Presne povedané, odberateľ môže vykonať odpočítanie DPH najskôr v tom zdaňovacom období, v ktorom mu právo na odpočítanie DPH vzniklo (čiže v ktorom vznikla dodávateľovi daňová povinnosť), ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom si uplatňuje právo na odpočítanie DPH, má faktúru od dodávateľa.
Faktúra sa spravidla vystavuje v momente dodania tovaru či služby alebo neskôr (tzn., že v prvom prípade budú dátum vystavenia a DVDP zhodné a v druhom DVDP nastane skôr, teda v deň dodania tovaru či služby).
Dátum vzniku daňovej povinnosti sa s dátumom vystavenia často zhoduje, ale nemusí to tak byť zakaždým. Pozrite sa na príklady, kedy to tak nie je a ako to ovplyvňuje povinnosť priznať daň alebo právo odpočítať daň:
Príklad 1)
Dostanete prijatú faktúru za nákup služieb. K dátumu vystavenia a odovzdania dokladu došlo 30.5., pričom služba bola poskytnutá už 30.4. (DVDP) – váš dodávateľ si nesplnil svoju povinnosť vystaviť faktúru do 15 dní odo dňa uskutočnenia plnenia. V mesačnom priznaní k DPH si DPH môžete nárokovať až za zdaňovacie obdobie máj, pretože do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie apríl, teda do 25. mája, ste nemali k dispozícii faktúru. Naopak, vášmu dodávateľovi povinnosť priznať daň vzniká už za zdaňovacie obdobie apríl, kedy bola služba dodaná.
Príklad 2)
Vystavíte faktúru za predaj služieb. K vystaveniu dokladu dôjde 3.5. a DVDP je 30.4. (k tomuto dátumu bola vykonaná služba). Povinnosť zahrnúť DPH z tejto faktúry do priznania k DPH vám vzniká už za apríl, pretože ako platiteľ DPH máte povinnosť priznať daň na výstupe ku dňu vzniku daňovej povinnosti. Váš odberateľ si bude môcť DPH odpočítať tiež v daňovom priznaní podávanom za mesiac apríl, keďže do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za tento mesiac (teda do 25. mája) bude mať od vás faktúru.
Čo neplatitelia DPH
Neplatiteľov DPH sa povinné uvádzanie DVDP na dokladoch vo všeobecnosti netýka, ale existujú v tom dve výnimky. Prvá je o tom, že aj podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH, musí vyhotoviť faktúru so všetkými náležitosťami podľa zákona o dani z pridanej hodnoty vtedy, ak dodá službu inému podnikateľovi, pri dodaní ktorej sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty v inom členskom štáte EÚ alebo treťom štáte. Druhá výnimka sa týka neplatiteľov DPH, ktorí dodajú nový dopravný prostriedok zo Slovenska do iného členského štátu EÚ – tiež sú povinní vyhotoviť o dodaní nového dopravného prostriedku faktúru podľa zákona o dani z pridanej hodnoty.
Ako určiť DVDP
Konkrétny postup pri určení DVDP upravuje zákon o dani z pridanej hodnoty (konkrétne § 19 až § 21).
Tri najčastejšie situácie (dodanie tovaru, poskytovanie služieb a dodanie nehnuteľnej veci) si detailne rozoberieme v nasledujúcich odsekoch.
DVDP pri dodaní tovaru
DVDP pri predaji tovaru zodpovedá dňu, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru (záloha alebo preddavok), tak vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Zákon o dani z pridanej hodnoty hovorí nasledujúce:
Za DVDP pri dodaní tovaru sa podľa zákona o dani z pridanej hodnoty považuje:
- deň dodania tovaru (t. j. keď kupujúci získa právo nakladať s tovarom ako vlastník),
- deň odovzdania tovaru nájomcovi pri finančnom leasingu,
- deň prijatia platby, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru,
- pri dodaní tovaru na základe komisionárskej zmluvy vzniká komitentovi daňová povinnosť v ten istý deň, keď vzniká daňová povinnosť komisionárovi,
- pri dodaní tovaru prostredníctvom predajných automatov vzniká daňová povinnosť dňom, keď sa vyberú peniaze z prístroja alebo iným spôsobom zistí výška obratu.
DVDP pri prevode nehnuteľnej veci
Deň vzniku daňovej povinnosti pri dodaní nehnuteľných vecí pripadá na deň, kedy dôjde k odovzdaniu nehnuteľnosti do užívania novému vlastníkovi, alebo na deň, kedy dôjde k zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností, a to podľa toho, ktorý deň nastane ako prvý. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej podobnej zmluvy daňová povinnosť vzniká dňom odovzdania stavby.
DVDP pri poskytnutí jednorazovej služby
Dátum vzniku daňovej povinnosti pri poskytnutí jednorazovej služby pripadá na okamih dodania služby (t. j. deň poskytnutia služby) a ak je platba prijatá pred dodaním služby, tak daňová povinnosť vzniká aj dňom prijatia platby pred dodaním služby.
Súvisiace články
Prenesená daňová povinnosť: Všetko, čo potrebujete vedieť
Nedaňové náklady: ktoré to sú?